ROWEROWA JAMNA

Trasa 1 – na skałę Wieprzek

Zdjęcie tła nagłówka - fale Zdjęcie tła nagłówka - większe

Zapraszamy na przejażdżkę łatwą rodzinną trasą, która stanowi pętlę wokół Schroniska Dobrych Myśli w Jamnej. Większość trasy przebiega lokalnymi drogami asfaltowymi z krótkimi odcinkami drogami szutrowymi i leśnymi. Trasę można modyfikować, odbijając w boczne dróżki, odpoczywając na polanie lub skraju lasu, czy wspinając się na okoliczne skały. Zapraszamy do zwiedzania pięknej okolicy Pogórza Rożnowskiego.

Przebieg trasy

Schronisko Dobrych Myśli Jamna

Jastrzębia

Kąśna Górna

Skała Wieprzek

Siekierczyna

Schronisko Dobrych Myśli Jamna

O trasie

POZIOM TRUDNOŚCI

2/5

DYSTANS

20.7 km

SUMA PODJAZDÓW

409 m

ASFALT

18.7 km

TEREN I SZUTRY

2 km

CZAS PRZEJAZDU

1,5 - 2 h

Pobierz przebieg trasy

Zachęcamy do pobrania aplikacji Mapy.cz oraz używania kasków rowerowych.

Opis trasy

Kierujemy się drogą asfaltową w kierunku północnym, mijając po lewej Bacówkę, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo kierując się w stronę Kościoła w Jamnej. Niedaleko świątyni stoi pamiątkowy obelisk z bloków piaskowca poświęcony partyzantom i mieszkańcom wsi Jamna, którzy zginęli tutaj we wrześniu 1944 roku. Na czarnej marmurowej płycie wyryto następującą treść: „W hołdzie bojownikom o wolność Ojczyzny oraz ofiarom pacyfikacji, którzy zginęli z rąk okupantów hitlerowskich na terenie wsi Jamna w dniach 24-25. IX. 1944.” Lesiste wzgórza pomiędzy Białą a Dunajcem, poprzecinane gęstymi parowami i wąwozami,  sprzyjały prowadzeniu aktywnej działalności partyzanckiej. Tu właśnie od końca lipca do końca października 1944 roku działał I batalion 16 pułku piechoty Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego „Leliwy” – batalion „Barbara” przeprowadzając wypady i organizując zasadzki na oddziały Wehrmachtu, SS i policji niemieckiej, w ramach planu „Burza”. Za pomoc udzieloną partyzantom hitlerowcy spacyfikowali w nocy z 25 na 26 września 1944 roku liczącą wówczas ok. 200 mieszkańców Jamną  – zginęło 57 osób.

Mijając kościół po lewej stronie, skręcamy na skrzyżowaniu w lewo i dojeżdżamy do Domu Św. Jacka. To ośrodek duszpasterstwa akademickiego, którego początek datowany jest na 1992 rok – wtedy to na Jamną przybywa charyzmatyczny Duszpasterz Akademicki z Poznania ojcie Jan Góra. Dominikanie na bazie przekazanego przez ówczesny samorząd gminy Zakliczyn budynku byłej szkoły stworzyli na Jamnej Szkołę Wiary „Dom św. Jacka.”

Następnie jedziemy ok. 1 km lokalną drogą asfaltową mijając domy w miejscowości Jastrzębia oraz piękne widoki na okoliczne lasy i doliny. Na skrzyżowaniu dróg asfaltowych skręcamy w lewo podążając drogą dół, następnie po przejechaniu ok. 1,5 km skręcamy w prawo w lokalną drogę asfaltową, którą jedziemy ok. 4km  w kierunku cen centrum miejscowości, aż dojeżdżamy do znaku stop i skrzyżowania z drogą powiatową Zakliczyn – Ciężkowice.

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i wkrótce dojeżdżamy do kościoła św. Bartłomieja Apostoła w Jastrzębi. Kościół wzniesiony został na początku XVI wieku, w  drugiej połowie XVI w. znajdował się w posiadaniu braci polskich z Lusławic, do katolików wrócił w 1596 roku. Mijając kościół po lewej stronie, możemy skręcić w lewo i zajrzeć do Muzeum Etnograficznego „Grociarnia”. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z Muzeum, aby sprawdzić czy jest otwarte.

Po około 1 km jazdy drogą powiatową, skręcamy w prawo (kierunkowskaz Siekierczyna), po przejechaniu 2 km dojeżdżamy do łowiska, gdzie samodzielnie można złowić pstrąga i nie tylko. Około 50 metrów za łowiskiem skręcamy w prawo w drogę asfaltową i zaczynamy wspinanie lekko pod górę (żółty szlak rowerowy), po około 3 km kończy się asfalt i zaczyna się drogą szutrowa. Docieramy do wiaty turystycznej skąd prowadzi szlak na jedną z atrakcji Pogórza Rożnowskiego, czyli skałę Wieprzek – pomnik przyrody. Jej łączna długość wynosi około 25 metrów, 6.5 metra szerokości oraz max 9 metrów wysokości. Składa się z trzech skał gdyż pękła w dwóch miejscach.

Nazwę „Wieprzek” tłumaczą dwie legendy. Według jednej nich w miejscu tym pokłócili się o jednego z wieprzków (czyli samców świni) dwaj kupcy prowadzący świnie z Grybowa do Zakliczyna. Jeden z nich krzyknął: „Jeżeli ten wieprzek nie jest mój, to niech skamienieje”. I tak się stało. Druga legenda w tradycyjny sposób zrzuca winę na diabła. Rzekomo upuścił on w tym miejscu głaz, który niósł w szponach by zrzucić go na kościół w Bruśniku. Wystraszyły go kościelne dzwony bijące podczas rezurekcji.

Jadąc prosto około 1 km wkrótce kończy się droga szutrowa, zaczyna się asfalt i pierwsze zabudowania miejscowości Jamna. Po około 3 km docieramy do kościoła w Jamnej, gdzie skręcamy w lewo i wkrótce docieramy na miejsce startu, czyli Schroniska Dobrych Myśli.

Zdjęcie jednej z tras
Zdjęcie mapy jednej z tras

Zobacz pozostałe trasy

Każdy szlak w Jamnej to nowa przygoda – sprawdź pozostałe trasy, aby znaleźć idealną dla siebie. Niezależnie od tego, czy szukasz spokojnej przejażdżki, czy ekscytujących zjazdów, mamy coś dla każdego rowerzysty. Daj się zaskoczyć różnorodnością naszych tras!

Przejdź do wszystkich tras ➜

Skip to content