ROWEROWA JAMNA

Trasa 2 – na wieżę widokową w Bruśniku

Zdjęcie tła nagłówka - fale Zdjęcie tła nagłówka - większe

Zapraszamy na przejażdżkę średnio-trudną rodzinną trasą, która stanowi pętlę wokół Schroniska Dobrych Myśli w Jamnej. Większość trasy przebiega lokalnymi drogami asfaltowymi z krótkimi odcinkami drogami szutrowymi i leśnymi. Trasę można modyfikować, odbijając w boczne dróżki, odpoczywając na polanie lub skraju lasu, czy wspinając się na okoliczne skały. Zapraszamy do zwiedzania pięknej okolicy Pogórza Rożnowskiego.

Przebieg trasy

Schronisko Dobrych Myśli Jamna

Bukowiec

Falkowa

Wieża widokowa w Bruśniku

Siekierczyna

Schronisko Dobrych Myśli Jamna

O trasie

POZIOM TRUDNOŚCI

3/5

DYSTANS

26.3 km

SUMA PODJAZDÓW

514 m

ASFALT

25.9 km

TEREN I SZUTRY

0.4 km

CZAS PRZEJAZDU

1,5 - 2 h

Pobierz przebieg trasy

Zachęcamy do pobrania aplikacji Mapy.cz oraz używania kasków rowerowych.

Opis trasy

Startujemy ze Schroniska Dobrych Myśli, gdzie bezpiecznie możemy zostawić samochód na bezpłatnym dużym parkingu oraz skorzystać z gastronomii i noclegu. Przy Schronisku jest też możliwość skorzystania ze stacji naprawy rowerów, gdzie znajdują się niezbędne klucze, pompka oraz zestaw naprawczy w przypadku dziurawej dętki.

Kierujemy się drogą asfaltową w kierunku północnym, mijając po lewej Bacówkę, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo kierując się w stronę Paleśnicy. Przed nami dosyć ostry zjazd drogą asfaltową w kilkoma zakrętami. Po około 2 km dojeżdżamy do przystanku autobusowego, gdzie skręcamy w lewo w drogę asfaltową (kierunkowskaz Bukowiec, Korzenna). W tym miejscu startuje również piesza ścieżka emocji i refleksji, która prowadzi do Schroniska Dobrych Myśli.

Podążamy drogą wzdłuż potoku Paleśnianka oraz niebieskiego szlaku  i po ok. 2,2 km docieramy do skrętu w lewo, gdzie jest możliwości wycieczki do  Rezerwatu Diable Skały. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca, jednak ze względu na strome wzniesienie, koniecznym będzie poruszanie się dalej pieszo. Jest również możliwość startu wycieczki na Diable Skały od strony kościoła w Bukowcu.

“Diable Skały” to zespół skałek z piaskowca ciężkowickiego o ciekawych formach – baszt, murów i grzybów, znajdujących się w rezerwacie przyrody nieożywionej w Bukowcu na Pogórzu Rożnowskim. Według  legendy skały te przyniósł tutaj diabeł a przez teren rezerwatu poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna, której trasa poprowadzona jest przy 9 wychodniach skalnych. Skałki mają wysokość do 15 m, każda z nich ma swoją nazwę, na uwagę zasługuje m.in.: baszta skalna „Diabeł” o wysokości 13 m. Na terenie rezerwatu znajdują się jaskinie szczelinowe, największa z nich – “Diabla Dziura” ma głębokość 42 m i długość 175 m. Z nią również związane są legendy o ukrytych skarbach i diabłach. W jaskini mają swoje siedliska nietoperze, a dokładnie Podkowiec Mały. Teren rezerwatu wchodzi w skład obszaru Ostoja Nietoperzy Okolic Bukowca. Obszar ten obejmuje cztery enklawy (Bobowa, Bruśnik, Bukowiec, Paleśnica), gdzie znajdują się kolonie rozrodcze nietoperzy. Letnia kolonia rozrodcza podkowca małego występuje na poddaszu kościoła w Bukowcu, zaś miejscem ich zimowania jest jaskinia „Diabla Dziura” – w zależności od roku w jaskini hibernuje około 80-120 podkowców małych.

Po około 2,5 km docieramy do skrzyżowania dróg lokalnych, gdzie skręcamy w prawo i następnie po 0,4 km w lewo (kierunkowskaz Falkowa). Jest możliwość zboczenia z trasy i odwiedzenia ciekawego miejsca jakim jest Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP w Bukowcu.

Kościół  do momentu powołania parafii we wsi w połowie XX w., stał w Kamiannej w Beskidzie Niskim i służył lokalnym Łemkom jako cerkiew greckokatolicka pw. św. Parascewy. Świątynia stoi w malowniczym otoczeniu, z którym dobrze komponują się obite gontem ściany i wieża z malowniczą izbicą. Pod dachem kościoła zagnieździły się podkowce małe – niewielkie nietoperze zagrożone wyginięciem. Jest to jedno z cenniejszych stanowisk tego gatunku w całym kraju.

Kierujemy się dalej drogą lokalną w kierunku Falkowej mając przed sobą wspaniałą panoramę Pogórza Rożnowskiego. Po drodze mijamy po prawej strony pozostałości ciekawego pomnika przyrody – lipy Sobieskiego. 

Według legendy pod okazałą lipą odpoczywał powracający spod Wiednia król Jan III Sobieski. Władca zauroczony drzewem, wsią i życzliwością jej mieszkańców, nakazał wojskowemu kapelanowi poprosić Boga o błogosławieństwo dla tej ziemi. Zgodnie ze starym przekazem, pobłogosławiona lipa chroniła miejscowość przed kataklizmami i zarazą. Z czasem na jej pniu zawieszono drewnianą kapliczkę, która symbolicznie nawiązywała do wydarzenia sprzed setek lat. Niestety 500-letnia lipa została powalona przez wichurę w 2020 roku.

Jadąc przełęczą po paru kilometrach docieramy do skrzyżowania dróg w miejscowości Bruśnik. Najpierw skręcamy w lewo w główną drogę, po czym po 200 metrach w prawo (drogowskaz wieża widokowa w Bruśniku. Asfaltowa droga delikatnie się wije pod górę i po ok. 1.7 km doprowadza nas do wieży widokowej.  Wedle zamysłu twórców powstała  w 2013 roku jako stalowo – kratowa konstrukcja, która została wypełniona drewnem. Co prawda wieża ma raptem 23 metry wysokości, jednakże mimo to zapewnia piękną panoramę. Na szczyt bruśnickiej wieży zawiodą nas schody prowadzące przez pięć tarasów. Na szczycie można odnaleźć   tablice z opisanymi panorami, a  u podnóża znajduje się dodatkowo wiata turystyczna.

Jedziemy dalej grzbietem i po 750 metrach możemy skręcić w prawo aby odwiedzić kolejne ciekawe miejsce – Diable boisko.  Diable Boisko ma postać łuku skalnego. Jest to jedyna tego rodzaju skała na całym polskim Pogórzu, nie ma takiej formacji nigdzie w całych polskich Beskidach. Prawdopodobnie kiedyś była to jaskinia, w wyniku procesów wietrzenia pozostał po niej tylko łuk skalny. Na ziemi pod łukiem zalega warstwa piasku powstałego w wyniku wietrzenia. Nazwa pochodzi od legendy, według której na piasku zalegającym pod łukiem bawiły się diabły, a łuk jest bramą wiodącą do piekła. Od 2004 r. Diable Boisko jest pomnikiem przyrody.

Jeśli nie zdecydujemy się odwiedzić Diablego boiska, po 250 metrach od skrzyżowania skręcamy w lewo w drogę szutrową i dojeżdżamy do Kąśnej Górnej, gdzie skręcając w lewo wjeżdżamy na drogę powiatową Ciężkowice-Zakliczyn. Po 1,2 km skręcamy ponownie w lewo (drogowskaz Siekierczyna), następnie jedziemy wzdłuż stawów, gdzie można złowić i od razu spożyć smakowitego pstrąga. Po przejechaniu ok. 2,5 km od stawów, skręcamy w prawo i następnie po 1 km w lewo w kierunku Jamnej.  Docieramy pod kościół w Jamnej po około 2 km, gdzie skręcamy w lewo i wkrótce docieramy na miejsce startu, czyli Schroniska Dobrych Myśli.

Zdjęcie jednej z tras
Zdjęcie mapy jednej z tras

Zobacz pozostałe trasy

Każdy szlak w Jamnej to nowa przygoda – sprawdź pozostałe trasy, aby znaleźć idealną dla siebie. Niezależnie od tego, czy szukasz spokojnej przejażdżki, czy ekscytujących zjazdów, mamy coś dla każdego rowerzysty. Daj się zaskoczyć różnorodnością naszych tras!

Przejdź do wszystkich tras ➜

Skip to content